poniedziałek, 20 października 2014

Aktualizacja:05:22:29 PM GMT

Goracy Temat:
Tu jestes: Zdrowie Encyklopedia Zdrowia Człowiek idealny to człowiek witruwiański Leonarda da Vinci

Człowiek idealny to człowiek witruwiański Leonarda da Vinci

Spis treści
Człowiek idealny to człowiek witruwiański Leonarda da Vinci
cz.2 - Joga jako jedna z wielu możliwych metod na drodze do zjednoczenia z Bogiem
cz.3 - Osiem Stopni wtajemniczenia w Jodze
cz.4 -Wprowadzenie do Chrześcijaństwa jako rzeczywistości mistycznej w misteriach dawnych czasów
cz.5 - Chrześcijaństwo jako rzeczywistość mistyczna a misteria dawnych czasów
cz.6 - MĘDRCY GRECCY PRZED PLATONEM W ŚWIETLE MISTERIÓW
cz.7 - MISTYKA PLATONA
cz.8 - WIEDZA TAJEMNA MISTERIÓW A MIT
cz.9 - MISTERIA DAWNEGO EGIPTU
cz.9 - EWANGELIE
cz.10 - ISTOTA CHRZEŚCIJAŃSTWA
cz.11 - ŚW. AUGUSTYN A KOŚCIÓŁ
cz.12 - Św. Jan od Krzyża i Jego Góra Karmel czyli o istocie duchowości Karmelitańskiej i modlitwy serca
Wszystkie strony
człowiek witruwiański Leonarda da Vinci
Człowiek witruwiański – rysunek upowszechniony przez Leonarda da Vinci około roku 1490. Przedstawia figurę nagiego mężczyzny w dwóch nałożonych na siebie pozycjach, wpisaną w okrąg i kwadrat (łac. Homo Quadratus - człowiek kwadratowy). Rysunkowi towarzyszy tekst sporządzony tzw. pismem lustrzanym.

 Z tekstu wynika, że rysunek stanowi ilustrację do fragmentu traktatu O architekturze ksiąg dziesięcioro Witruwiusza, poświęconego proporcjom ludzkiego ciała. W tym przypadku zwrócono uwagę na fakt, że wysokość dorosłego człowieka równa się w przybliżeniu szerokości jego rozstawionych ramion.

Według Witruwiusza wysokość człowieka to 10 modułów, gdzie moduł to wysokość głowy mierzona od brody do nasady włosów. Otwarta dłoń również ma długość jednego modułu. Głowa człowieka ma wielkość 1/8-1/6 od wysokości piersi do góry, do miejsca, w którym zaczynają się włosy. Od włosów do podbródka dzieli się na trzy części: w górnej czoło, w drugiej nos, w trzeciej usta z podbródkiem. Długość mierzona od nadgarstka do łokcia jest długością stopy człowieka. Stopa to 1/7 człowieka, łokieć – 1/4, pierś – 1/4, szerokość rozstawionych ramion równa wzrostowi człowieka.
Pismo lustrzane – zapis alfabetyczny, w którym wyrazy pisane są od tyłu – od prawej do lewej strony – w taki sposób, że odczytanie treści tekstu wymaga użycia lustra.
Za największego twórcę i użytkownika tego rodzaju pisma uważa się włoskiego artystę renesansowego i naukowca, Leonarda da Vinci, który w ten sposób szyfrował znakomitą część swoich prac. Na pierwszy rzut oka, notatki poligloty wydawały się być zapisane w nieznanym języku. Dopiero później badacze odkryli sposób zapisu, który został skojarzony z faktem, iż uczony był również leworęczny (co sprzyjało "lustrzanemu" zapisowi).
Mówiąc o piśmie lustrzanym medycyna zwykle traktuje je jako zaburzenie w rozwoju dziecka, podczas gdy pisanie "od tyłu" jest często zwykłą konsekwencją leworęczności. Tak jak przy pisaniu prawą ręką naturalnym odruchem jest prowadzenie jej z lewej strony do prawej, tak piszącym lewą ręką łatwiej prowadzić rękę od prawej do lewej strony. Nie każdy jednak leworęczny potrafi posługiwać się pismem lustrzanym.

Człowiek idealny to człowiek witruwiański Leonarda da Vinci

Marcus Vitruvius Pollio – rzymski architekt i inżynier wojenny żyjący w I w. p.n.e. Był konstruktorem machin wojennych za panowania Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta. Twórca tzw. człowieka witruwiańskiego - wizerunku nagiego mężczyzny wpisanego w okrąg i kwadrat, symbolizujące ruch (własną wersję tego wizerunku upowszechnił później Leonardo da Vinci).
Witruwiusz zasłynął jako autor traktatu "O architekturze ksiąg dziesięć", który powstał pomiędzy rokiem 20 p.n.e. a 10 p.n.e., a został odnaleziony dopiero w 1415 roku w bibliotece klasztoru St. Gallen w Szwajcarii, przez humanistę florenckiego Poggia. Dzieło to jest dzisiaj bezcennym źródłem wiedzy o architekturze i sztuce budowlanej starożytnych Greków i Rzymian. Witruwiusz opisuje w nim szczegółowo zarówno greckie porządki klasyczne, jak i ich rzymskie odmiany. Opisy były uzupełnione odpowiednimi ilustracjami - rysunki oryginalne nie zachowały się jednak. Omówione zostały również szeroko zasady stosowane przez Rzymian przy planowaniu miast i wznoszeniu budowli. W okresie nowożytnym wielu sławnych autorów wykonywało ilustracje do tego dzieła, próbując odtworzyć zaginione rysunki..

 Podejście do samego siebie - czy w normalnym codziennym życiu człowiek idealny istnieje?
Spotykamy na swojej drodze czasem Anioły, ludzi których uważamy za chodzące ideały. Zazdrościmy im i zastanawiamy się jak oni to robią, że są tacy wspaniali. Przypatrzmy się ich sposobowi życia.

Ludzie ci mają realną wizję siebie, nie potrzebują uznania innych ale też nie mają problemu z poczuciem własnej wartości.

Ludzie, w których widzimy ideały nie potrzebują aprobaty innych osób. Nie muszą ciągle przekonywać się o słuszności swoich działań poprzez to co mówią o ich działaniu inni ludzie. Robią to co sami uznają za dobre i słuszne dla siebie a przy tym zdają sobie sprawę z tego, że nie wszystkim się to spodoba.. Ich bez stresowe podejście do opinii innych wiąże się z wizją samych siebie. Traktują siebie na równi z innymi ludźmi, bo widzą, że jak inni mają zalety i wady. Stają oni w prawdzie o sobie i wiedzą, że to oni sami są za siebie w pełni odpowiedzialni. Nie obwiniają innych za złe samopoczucie, nie wyżywiają się na innych za to że coś im nie wyszło. Sami ponoszą odpowiedzialność za swoje emocje, a nadmiar energii potrafią dobrze wykorzystać. Są efektywni i zaangażowani w słuszne i ważne sprawy. Potrafią przy tym wykazać się poczuciem humoru, śmieją się z siebie, mają dystans do siebie i rozmieszają innych w każdej sytuacji. Może dzięki temu, inni widzą w nich ciekawych, mądrych ludzi umiejących rzyć pełnią życia i mających dystans do siebie i do świata.

Relacje z innymi ludźmi

Wydaje się, że w relacjach z ludźmi idealnymi stajemy się inni, lepsi, potrafimy patrzeć na świat ich oczyma.

Czasem chciało by się przebywać z kimś cały czas. Ktoś ma według nas tyle charyzmy i dobrej energii, że zdaje się przyciąga innych do siebie. Widzimy, że człowiek ten jest taki jak my i że ma wady, ale dla nas jakby nie miało to znaczenia. W krótkim czasie czujemy przywiązanie i zaufanie do tej osoby. Często otwieramy się, opowiadamy o problemach i cieszymy, że nas wysłuchał. Jednak zauważamy, że ta osoba nie czuje takiego przywiązania do nas. Kiedy chcemy z nich zrobić naszych przyjaciół, odsuwają się fizycznie i emocjonalnie od nas. Dzieje się tak dlatego, że nie chcą nikogo od siebie uzależniać, ani być uzależnieni od kogoś. Takie mają zasady, których nie zmieniają. Choć często zdają sobie sprawę z tego, że ludzie do nich lgną, chcą być blisko to nie angażują się zbyt w związki emocjonalne. Wiedzą, że czasem przydaje im się pomoc i obecność innych, ale tylko w określonych momentach, np. gdy poszukują towarzystwa na spacer, lub przy spotkaniu klasowym. Generalnie żyją bez pospiechu, bez nerwów i przede wszystkim żyją chwilą bieżącą, bez oglądania się na przeszłość i wyglądania na przyszłość.

Stosunek do przyrody

Ludzie z reguły nie chcą szkodzić przyrodzie i żyć w zgodzie z nią. Niestety świadomie bądź nie wpływają na jej niszczenie.
Przyroda jest drugim domem ludzi kochających ją. Chcą żyć w zgodzie z jej prawami. Często są ekologami bądź wyznają ich zasady. Tak jak w niej także w ich życiu bywają pory letnie ze słońcem, ciepłem, jasnością i radością jak i pory zimowe z deszczem, błyskawicami, zimnem i smutkiem.NajnowszeNajpopularniejsze
joga mata fitnessmaty ekologiczne
maty dla dzieci  maty do jogi
maty w rolkach  maty do medytacji zabuton
poduszki do medytacji zafubolster wałek do jogi
plecaki na maty  pokrowce na maty
kadzidła nag champa  kadzidełka japońskie
paski do jogi szer.4 cmpaski do jogi szer.3 cm
kostki i klocki do jogi  klocki i pianki do jogi
przepaski relaksacyjne na oczy  koce do jogi
stylowe pomoce do jogiherbaty yogi tea
książki o jodze zdrowiu  książki ezoteryczne
piramidy  suplementy diety
Share/Save/Bookmark