wtorek, 23 września 2014

Aktualizacja:05:22:29 PM GMT

Goracy Temat:
Tu jestes: Zdrowie Dieta i Odchudzanie Wyciskarka do soków czy sokowirówka? Czym jest wyciskarka soku z owoców i warzyw - wprowadzenie

Wyciskarka do soków czy sokowirówka? Czym jest wyciskarka soku z owoców i warzyw - wprowadzenie

Spis treści
Wyciskarka do soków czy sokowirówka? Czym jest wyciskarka soku z owoców i warzyw - wprowadzenie
cz.2 - Wyciskarki soku i sokowirówki
cz.3 - Na co zwrócić uwagę przy zakupie sokowirówki?
cz.4 - WYCISKARKI DO SOKÓW - JEDNOŚLIMAKOWE
cz.5 - Wyciskarki do soku poziome
cz.6 - Wyciskarki do soków pionowe
cz.7 - Wyciskarki soków z ostrzami
cz.8 - WYCISKARKI SOKU - DWUŚLIMAKOWE
Wszystkie strony
Czym jest wyciskarka soku z owoców i warzyw - wprowadzenie (TTT !!!)

Wyciskarki do soków są absolutną nowością w Polsce. Do tej pory w naszej świadomości to sokowirówka uznana była za najlepsze urządzenie do wyciskania soków. Jednak wyciskarki wygrywają z nimi w wielu podstawowych kwestiach - po pierwsze jakości wyciskanego soku, po drugie wszechstronności - znakomicie wyciskają dowolne warzywa i owoce, a po trzecie wyciskarki są wygodniejsze w myciu i obsłudze. Występują różne modele wyciskarek - jednoślimakowe (najwygodniejsze), dwuślimakowe (najwydajniejsze) i ręczne. Charakteryzują się inną budową, wydajnością i zasadą działania niż popularne sokowirówki i wyciskarki do cytrusów.

 Jak działa wyciskarka soków ?

W przypadku wyciskarki do soków mamy do czynienia z zupełnie inną technologią pozyskiwania soku: odciskanie przy niewielkich obrotach (ok. 80 – 100 obr/min) na zasadzie miażdżenia, zamiast  odwirowywania rozdrobnionego, roztartego na wirującej tarce, miąższu (ok. 1500 do 13000 obr/min).

Jest w nich wałek ślimakowy, który kruszy i miażdży surowiec,  a następnie odciska rozdrobniony miąższ na sicie.  Budowa wyciskarki jest więc prosta, składnie i rozkładanie łatwe i szybkie, mycie również nie zabiera wiele czasu.
Zdrowsze, bardziej wartościowe soki, dzięki wyciskarce do soków.

Wyciskarka soku wyciska sok znacznie bogatszy w składniki mineralne, witaminy i żywe enzymy. Wyciskarka działa na zasadzie dokładnego miażdżenia miąższu warzyw i owoców, co powoduje uwalnianie zawartego w nim soku wraz z najcenniejszymi składnikami odżywczymi. Dzięki niskim obrotom wyciskarka nie napowietrza soku i nie utlenia zawartych w nim wartości. Taki sok nie tylko bardziej wartościowy, ale także smaczniejszy i dłużej zachowuje świeżość.

Większość osób pije soki z wyciskarek po prostu w ramach ogólnej dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie. Oprócz tego sok uzyskany za pomocą wyciskarki soków jest kluczowym elementem w licznych dietach i kuracjach sokowych, np. w słynnej terapii Dr. Gersona. Jest zalecany przez wielu lekarzy m.in. przy rekonwalescencji po chemioterapii i wyniszczających organizm chorobach.  
Wyciskarka wyciska sok z wszystkich warzyw i owoców (twardych, miękkich i liściowych).

Wyciskarka pozwala wyciskać znacznie większy zakres surowców niż sokowirówka- w tym warzywa liściowe i trawy oraz owoce cytrusowe. W wyciskarkach soku wyciskać można wszystko: od natki pietruszki, sałaty, kapusty, liści pokrzywy, szpinaku, mleczu, trawy pszenicznej itp., przez owoce, w tym miękkie (np. truskawki, maliny, porzeczki, jeżyny) i cytrusowe  do twardych warzyw korzeniowych (marchew, buraki, seler).
Wyciskarka do soków jest cicha, prostsza w myciu i budowie.

Co ważne, praca wyciskarki soków jest bardzo cicha, zwłaszcza w porównaniu z sokowirówką różnica jest wyraźna. Podobnie w przypadku zużycia energii, które wyciskarka soku ma niewielkie (150 – 200Wat). Na uwagę zasługuje, prostsza budowa i łatwiejsze mycie wyciskarki (w przypadku większości modeli).

 

  Co powinieneś wiedzieć zanim dokonasz zakupu wyciskarki soków   lub sokowirówki?

Czym wyróżniają się poszczególne typy, ich plusy i minusy:
a) Sokowirówki
b) Wyciskarki do soków - jednoślimakowe
● "Poziome" wyciskarki do soków
● "Pionowe" wyciskarki do soków
● Wyciskarki do soków - z ostrzami
c) Wyciskarki soku - dwuślimakowe
Co powinieneś wiedzieć zanim dokonasz zakupu
wyciskarki do soku lub sokowirówki?
Przede wszystkim, trzeba Ci wiedzieć, że zajmujemy się wyszukiwaniem, testowaniem i sprzedażą najlepszych wyciskarek soku i sokowirówek od bardzo dawna – znacznie wcześniej, niż Ty postanowiłeś kupić takie urządzenie. Chcemy podzielić się z Tobą naszą bogatą wiedzę i doświadczeniem, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.

Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest tak łatwy, jak się wydaje. Generalnie wszystkie sokowirówki i wyciskarki do soków mają za zadanie wyciskać sok – jednak sam proces wyciskania i uzyskiwany efekt jest bardzo różny. Inny jest też czas tego trwania, wydajność (czyli ilość wyciśniętego soku z porcji surowca) i inny zakres gatunków owoców i warzyw możliwych do wyciśnięcia.

Dokonany wybór zawsze oznacza pewien kompromis, jako że absolutnie idealna wyciskarka do soku (tym bardziej sokowirówka) nie istnieje. Trzeba więc wiedzy - którą się z Tobą dzielimy - aby spośród licznych dostępnych modeli wybrać ten, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni i spełni Twoje oczekiwania.

W pierwszej kolejności zanim zdecydujesz się na zakup sokowirówki czy wyciskarki do soków z owoców i warzyw powinieneś zadać sobie kilka podstawowych pytań:

Z czego będę wyciskał sok ?
Jaki rodzaj soku najbardziej mi odpowiada?
Ile soku zamierzam wyciskać ?
Jak często będę korzystał z wyciskarki do soków ?
Ile jest warte dla mnie moje zdrowie ?

1) Z czego będę wyciskał sok?

Zarówno sokowirówki, jak i wyciskarki do soków pozwalają uzyskać sok najbardziej popularnych gatunków warzyw i owoców tj. jabłka, marchew, buraki. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy wycisnąć sok z warzyw liściowych czy ziół np. liście szpinaku, natka pietruszki, kapusta, pokrzywa, mlecz, a także drobnych owoców jagodowych np. porzeczki, maliny, jeżyny, borówki – nie każde urządzenie sobie z tym poradzi. Wyciskarka soków jest do tego zadania znakomita - wyciska zarówno surowiec włóknisty jak trawa pszeniczna i zioła, jak i wszystkie owoce. Natomiast sokowirówki nie radzą sobie z tym zadaniem zbyt dobrze. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, jakie gatunki owoców i warzyw planujesz wyciskać.

2) Jaki rodzaj soku najbardziej mi odpowiada ?

Czy wolisz esencjonalny, nieco gęstszy sok, mikrodrobinkami prawdziwych owoców i warzyw, jaki wyciska wyciskarka do soków? Czy też bardziej odpowiada Ci klarowny, wodnisty sok z sokowirówki ? Czy zamierzasz wypijać sok zaraz po wyciśnięciu i wystarczy do tego sokowirówka, czy raczej jest Ci potrzebna wyciskarka, z której sok nadaje się do przechowywania nieco dłużej ? Czy nie będzie Ci przeszkadzać piana, z którą będziesz musiał się zmagać w przypadku użycia sokowirówki ?

3) Ile soku zamierzam wyciskać ?

Sokowirówki mogą przerabiać duże ilości owoców i warzyw bardzo szybko, podczas gdy wyciskarki do soku pracują wolniej i potrzebują na to zadanie więcej czasu. Z kolei im wolniej przebiega proces wyciskania soku, tym otrzymany sok jest lepszy i zdrowszy (zawiera więcej składników odżywczych i dłużej zachowuje świeżość). Zwykle wyciśnięcie 1 litra soku za pomocą wyciskarki soków to kwestia około 4-5 minut. Niektóre sokowirówki działają w zamkniętym systemie usuwania miąższu ( gromadzi się on stopniowo na sicie – nie jest automatycznie usuwany do zewnętrznego pojemnika ), co niewątpliwie ogranicza ilość surowca, jaką możemy przerobić w jednym cyklu. Z drugiej jednak strony przekłada się na większy uzysk soku, ponieważ miąższ osadza się na ścianach sita i jest stale wyciskany podczas pracy sokowirówki. Oczywiście po oczyszczeniu sita wyciskanie możemy kontynuować. Sokowirówki o otwartym obiegu, czyli te wyposażone w dodatkowy zbiornik na miąższ są niewątpliwie wygodniejsze w obsłudze, ale uzyskują znacznie mniej soku ponieważ miąższ jest szybko usuwany do zbiornika. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się w tym przypadku wyciskarka soku - wyróżnia się najlepszą wydajnością (wyciska więcej soku w porównaniu z większością sokowirówek), a wyciśnięty miąższ usuwany jest przez osobny wypust do podstawionego pojemnika na odpady, podczas gdy drugim wypustem wypływa gotowy sok. Tak więc, wybierając urządzenie zastanów się jakie ilości soku dziennie zamierzasz wyciskać i jak istotna jest dla Ciebie kwestia szybkości ich wyciskania.

4) Jak często będę korzystał z wyciskarki do soków ?

Niezależnie od modelu wyciskarki soku, powinna ona być czyszczona i myta zaraz po zakończeniu wyciskania. Czynność ta może w pierwszej chwili nie wydawać się problemem, ale po pewnym czasie może skutecznie zniechęcić do wyciskania soku. Radzimy zatem, abyś wziął ten aspekt pod uwagę zanim wybierzesz odpowiedni model wyciskarki. Powinieneś zdecydować, czy zależy ci na wydajności i efektywności, czy na praktycznych walorach użytkowych. Niekiedy lepiej zadowolić się nieco mniejszym uzyskiem soku, ale wyciskanym codziennie niż żadnym, kiedy nawet najbardziej wydajną wyciskarkę soków rzucasz w kąt z powodu kłopotliwego, zniechęcającego czyszczenia. Wyciskarki dwuślimakowe (o których dowiesz się poniżej) są z reguły trudniejsze do czyszczenia ponieważ ich budowa jest bardziej złożona. Z kolei jednoślimakowe wyciskarki do soków uchodzą za najłatwiejsze w czyszczeniu ponieważ składają się z niewielu części. Na drugim biegunie - czyli najbardziej kłopotliwe do czyszczenia są bez wątpienia sokowirówki - mają ostre sita o dużej powierzchni i drobnych mikrootworach w których gromadzą się resztki miąższu.

5) Ile jest warte dla mnie moje zdrowie ?

Istnieje szeroka gama sokowirówek i wyciskarek soków i równie szeroki jest zakres ich cen. Tanie sokowirówki, które można spotkać w niektórych sklepach i supermarketach, mają z reguły krótką żywotność, jak również oferują kiepskie parametry użytkowe i takiż sok. Zakup wyciskarki soku to swoista inwestycja. Wyciskanie soków tanim urządzeniem w większości przypadków daje złe rezultaty, prowadzące w końcowym efekcie do całkowitego zaprzestania wyciskania. Dlatego też radzimy raczej zrezygnować z tego rodzaju zakupu, oszczędzając w ten sposób pieniądze.
Sokowirówki są dobrym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników. Urządzenia dla średnio zaawansowanych to jednoślimakowe wyciskarki soku. Najdroższe są wyciskarki dwuślimakowe – dają one najlepszej jakości sok, dzięki czemu zdobywają uznanie nawet najbardziej wymagających użytkowników. Te wyciskarki soków stosowane są najczęściej w ramach różnego rodzaju diet sokowych i kuracji leczniczych np. terapia dr Gersona.

 NajnowszeNajpopularniejsze
joga mata fitnessmaty ekologiczne
maty dla dzieci  maty do jogi
maty w rolkach  maty do medytacji zabuton
poduszki do medytacji zafubolster wałek do jogi
plecaki na maty  pokrowce na maty
kadzidła nag champa  kadzidełka japońskie
paski do jogi szer.4 cmpaski do jogi szer.3 cm
kostki i klocki do jogi  klocki i pianki do jogi
przepaski relaksacyjne na oczy  koce do jogi
stylowe pomoce do jogiherbaty yogi tea
książki o jodze zdrowiu  książki ezoteryczne
piramidy  suplementy diety
Share/Save/Bookmark